Vajinada Koku ve Akıntı | Mavibayan.com

Vajinada Koku ve Akıntı
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.088 kez görüntülendi

Vajinada Koku ve Akıntı

Son zamanlarda bayanların, internet üzerinde en çok araştırdığı sağlık sorunlarını uzunca bir süredir araştırmaktayız. Bu araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz veriler yardımı ile sitemize yeni içerikler eklemekte ve bu içeriklerle okurlarımıza faydalı bir platform oluşturmayı amaçlamaktayız. Bu doğrultuda hazırladığımız yazımızda mavibayan.com ekibi olarak sizlere vajinadan gelen koku ve akıntılar ile ilgili olarak genişçe bir bilgi sunmak istiyoruz. Eğer bu sorunlardan dolayı şikayetçiyseniz yazımızın sizler için hayli faydalı olabileceğini özellikle belirtiyor, dikkatli okumanızı altını çizerek tavsiye ediyoruz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; vajinadan gelen akıntılar ve bu akıntıların hafif bir koku yayması çoğu zaman normal bir durumdur. Lakin akıntı ve kokunun artması ve rahatsız edici bir hal alması, normal olmayan bir durumdur. Vajinal akıntılar belirli bir koku ve görünüme sahiptir. Ancak vajinada akıntı esnasında veya sonrasında kaşıntı veya ağrı meydana geliyorsa bunun nedeni ürolojik bir hastalık olabilir. Tedavi olarak çeşitli yöntemler sunulsa da en çok önerileni; soğan suyu kürü olarak belirtilebilir.

Vajinal akıntılar, devamlı olarak vajinadan dökülen hücrelerin dışa vurum şeklidir. Bu akıntıların sebebi de tahmin edeceğiniz üzere vücudun kendi kendini temizlemesine dayanmaktadır. Normal şartlar altında vajinal akıntının rengi şeffaf ve biraz kıvamlıdır lakin bazı durumlarda bu akıntının beyaz ve yoğun olması normal bir durum olabilmektedir. Regl dönemi sırasında bu akıntı, kahverengi ve tonlarına dönüşebilmekte ve bunun sebebi de adet kanı ile birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde vajinal akıntının görülmesi normal bir durumdur lakin yine de doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bunların yanı sıra çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar dolayısıyla vajinada akıntı ve koku oluşması da çok rastlanılan durumlardan biridir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve rahim kanserinde yoğun akıntı ile beraber koku da gelebilmektedir. Bu tip durumlarda mutlaka doktora gözükmekte fayda vardır.

Vajinal Akıntının Nedenleri

Vajinadaki herhangi bir bakterinin aşırı büyümesi durumunda, vajinal kokunun artması en sık görülen durumdur. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinal kokuya sebep olabilmektedir. Ayrıca unutulmuş bir tampon sonucunda bir vajinal koku da ortaya çıkabilir. Yine aynı şekilde dışkı vajina içine sızmışsa koku meydana gelebilmektedir.

Başlıca vajinal kokuya sebep olan şeyler:

  • Bel Soğukluğu
  • Kötü hijyen
  • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
  • Trichomoniasis
  • Geçmiş ya da unutulmuş tampon
  • Mantar enfeksiyonu (vajinal)

Az sıklıkla neden olan sebepler:

  • Rahim ağzı kanseri
  • Rektovajinal fistül
  • Vajinal kanser

Vajinada Koku ve Akıntı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz