Türkiye'nin En Güzel Antik Kentleri | Mavibayan.com

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.278 kez görüntülendi

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

Merhaba hanımlar! Ülkemizin eşsiz güzelliği olan birçok yeri var ve hepsinin güzelliği bambaşka. Hem tatil yapmak için hem görmek için gidebileceğiniz birçok yer var. Türkiye’deki antik kentler gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Yazı deniz, kum ve güneşle geçirmek zorunda değilsiniz. Eğer farklı bir tatil yapmak istiyorsanız, tercihiniz antik kentlerden yana olmalı. İnsanları kendilerine hayran bırakan antik kentleri mutlaka sizde görmelisiniz. Anadolu’nun geçmişini yansıtan bu yerleri çok beğeneceksiniz. Türkiye’de Kültür Bakanlığının taşınmaz kültür varlığı olarak belirlediği 77 adet antik kent vardır. Listeye dahil olmayanlarla birlikte bu sayı 100’e kadar varıyor. İşte en bilinen ve ziyaret edilen harika antik kentler.

Efes

İzmir ili Selçuk ilçesi sınırları içindeki Efes kentinin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusa sahipti. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı Efes antik kentinin içinde bulunmaktaydı.

Afrodisias

Afrodisias adında birçok antik kent vardır fakat en ünlüsü Aydın Karacasu’da bulunandır. Türkiye’nin ünlü fotoğrafçılarından birinin tesadüfi biçimde bölgede kaybolması ile bulunmuştur.

Aizonia

Kütahya şehir merkezine 57 kilometre uzaklıkta bulunan Çavdarhisar İlçesindedir. En parlak dönemini ikinci ve üçüncü yüzyılda yaşayan kent, Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Kentte Zeus adına inşa edilen Anadolu’nun en iyi korunmuş tapınağı yer alır. Ayrıca büyük bir tiyatro ile buna bitişik stadyum, biri mozaikli olmak üzere iki hamam ve gymnasium, Kocaçay üzerinde iki adeti halen kullanılır durumda olan beş köprü ile antik baraj, borsa binası, sütunlu caddeler, nekropol alanları ve Meter Steune’nin kutsal mağarası bulunmaktadır.

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz