Tokluk Hissi Veren Yiyecekler | Mavibayan.com

Tokluk Hissi Veren Yiyecekler
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
954 kez görüntülendi

Tokluk Hissi Veren Yiyecekler

Merhabalar sevgili okurlarımız ve saygıdeğer ziyaretçilerimiz! Bu yazımızda özellikle diyet yapan bayanların çok ama çok dikkat ettiği bir konu üzerinde, sizlere bilgiler vereceğiz. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere konumuz; midede tokluk hissi yaratan yiyecekler. Yani biraz daha açacak olursak; uzunca bir süre sizi tok tutan, açlık hissinizi geciktiren yiyecekler. Eğer diyet yapan biriyseniz, tokluk hissinin ne kadar önemli olduğunu herhalde çok iyi biliyorsunuzdur. Diyetin kritik noktalarından biri olmakla birlikte, bu tip besinlerin tüketilmesi çok ama çok önemlidir. Mavibayan.com ekibi olarak bizde tok tutan yiyecekler hakkında bir araştırma yaptık ve sizlere sunmak istedik, umarız ki faydalı olur!

Öncelikle tokluk hissi verecek yiyecekler, proteinli ve yağlı yiyeceklerdir. Çoğunlukla diyetlerde yapılan yanlışlıklar ve proteinlerle karbonhidratları ayırmak ve ya yağ içeren besinleri tamamen diyetten uzaklaştırmaktır. Karbonhidrat, yağ ve protein ile beraber tüketildiği vakit, daha çok tokluk hissi yaratmaktadır. Grasemik indeksi düşük yani kan şekerinizi yavaş yükseltip, yavaş düşüren yiyecekler tokluk hissinin uzun süre hissedilmesini sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse; beyaz şeker, beyaz şeker içeren gıdalar, pirinç ve beyaz undan yapılan yiyecekler bu kategoriye dahil edilebilir. Tokluk hissi yaratan bir diğer yiyecek de hiç şüphesiz çorbadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu öğün öncesi içilen çorbaların, uzun süre tokluk hissi yarattığı kesin olarak bilinmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak menünüzü genişletebilir, kendinize özel diyet programları oluşturabilirsiniz.

Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar küçük iskender dedi ki:

    Ekmeğime sürüp sürüp yedim ben seni. Tokluk hissi vermen gerekirken daha da açlıktan kıvrandırdın midemi. [K.İ] Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

Yorum Yaz