Tok Tutan Lifli Gıdalar | Mavibayan.com

Tok Tutan Lifli Gıdalar
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.056 kez görüntülendi

Tok Tutan Lifli Gıdalar

Merhabalar sevgili okurlarımız ve çok saygıdeğer ziyaretçi dostlarımız! Bu yazımızda özellikle diyet yapan bayanlarımızı düşünerek, lifli birkaç gıdayı sizlere tanıtacağız. Bilindiği üzere lifli gıdalar, tok tutan yapıda olduğu için diyet sürecinde olan bayanlar için hayli önem teşkil etmektedir. Onca kaloriyi vücuda yükleyip doymaktansa burada tanıtacağımız gıdaları tüketerek az kalori ile doygunluk sağlayabilirsiniz. Üstelik tamamen doğal olmaları da sizler için ayrıca bir artıdır. Peki tok tutan lifli gıdalar hangileridir ?

Baklagiller

Birçok faydası bulunan baklagiller, adeta bir lif deposudur. Lif deposu olmasının yanı sıra sindirim sisteminin de en dost gıdalarından biridir. Karbonhidrat içerdiğinden tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, B Vitamini ve mineral içerirler. Baklagillerin başlıca faydaları şunlardır:

  • Hazmı yavaş olduğu için kan şekeri dengeler
  • Lif içerdikleri için midede kolay parçalanır
  • Karbonhidrat ve protein emilmesini kolaylaştırır
  • Kabızlığı önler
  • Lif açısından zengin gıdalar olduğundan bağırsakların çalışmasını düzenler
  • Magnezyum ve kalsiyum, kemikleri güçlendirir

Enginar

Lif bakımından hayli zengin bir besindir. A, K ve C vitaminlerine ilaveten kalsiyum, potasyum, demir, mangenez ve fosfor mineralleri de içermektedir. K vitamini deposu olarak bilinen enginar, kemik gelişiminde hayli önemli rol oynamaktadır. Özellikle yaşlı insanlarda görülen, kolay kemik kırılmalarının da önüne geçmektedir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra enginar için tam bir karaciğer dostu diyebiliriz.

Badem

Zayıflama da büyük etkisi olan badem, çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineral ve vitaminler içerir. Bademin OMEGA 3 seviyesi de hayli yüksektir. Bademin içerisinde yer alan sağlıklı yağlar ve lifler açlık krizlerinin de önüne geçmektedir.

Portakal

Halk arasında bilindiği gibi; C vitamini açısından çok zengin olan portakal, B ve E vitaminleri, fosfor, magnezyum ve potasyum minerali de içermektedir. Portakalın içerisinde ayrıca; bakır, çinko, demir ve manganez mineralleri de bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile tanınan portakalın, lif oranı da hayli yüksektir.

Tok Tutan Lifli Gıdalar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz