Salata Nasıl Tüketilmeli ? | Mavibayan.com

Salata Nasıl Tüketilmeli ?
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
996 kez görüntülendi

Salata Nasıl Tüketilmeli ?

Merhaba hanımlar! Kilo vermek için yapılan diyetlerin hepsinde salata tüketilir. Her diyet menüsünde mutlaka salata vardır. Yani zayıflamak deyince birçoğumuzun aklına salata gelir. Salata her ne kadar düşük kalorili sebze karışımlarından yapılsa da, çoğu zaman tek başına çok işe yaramaz ve hatta bazen tehlikeli olabilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız, az yemek yemenin size zarar vereceğini unutmamanız gerekiyor. Her gün yemeniz gereken miktarda yemek yiyerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Sadece salata yiyerek beslenmek tek çeşit yemek anlamına gelir. Bu durumda vücut karbonhidrat ve protein almadığı için kendini sindirmeye başlar ve yağ kaybı yerine kaslardan kilo kaybedilir. Kas kaybı metabolizma hızını yavaşlatır. Bu durumda kişi kilo kaybetse bile normal beslenmesine geçtiği an iki kat kilo alır.

Sebzelerin yüzde 70-80’ine yakını su olduğu için, salata mideden çok hızlı boşalır ve hızla acıkmanıza neden olur. Özellikle hipoglisemi yaşayanlar için doyma duyularını kaybedip daha büyük miktarda ve daha çok besin tüketimine yol açabilir.

Salatalara konulan soslar çoğu zaman göze gözükmez. Ancak bu soslarda kullanılan malzemelere göre ciddi kalori fazlalığı yaratabilir. Örneğin; beyaz soslarda mayonez fazlalığı, yeşil soslarda zeytinyağı fazlalığı, sarı soslarda hardal fazlalığına bağlı ciddi kalori alımı ortaya çıkar.

Çoğu zaman salata yapılırken içine mısır, ceviz gibi kalori değeri yüksek yiyecekler eklenir. Bu yiyecekler sos ile buluştuğunda ortaya kalori açısından tam bir bomba çıkabilir.

Eğer salatayı doğru bir şekilde tüketirseniz kilo verme sürecinde işinize yarayabilir. İşte yapmanız gerekenler:

  • Salatayı asla tek bir öğün olarak tüketmeyin.
  • Salatalar iyi bir lif kaynağıdır. Yemekle birlikte tüketilirse mide şişer ve mideden hemen boşalmaz.
  • Yemeğe çorba yerine salata ile başlarsanız çiğneme duyunuz tatmin olur. Böylece ana yemeği az yersiniz.
  • Salata ile başladığınız yemekte 1 bardak ayran veya 1 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Salata ve ayranınız bittikten sonra et veya sebze yemeği tercih edebilirsiniz.

Salata Nasıl Tüketilmeli ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz