Meme Kanserinden Korunma Yolları | Mavibayan.com

Meme Kanserinden Korunma Yolları
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
632 kez görüntülendi

Meme Kanserinden Korunma Yolları

Son zamanlarda hem ülkemizde hem dünyada bayanların başına gelen en talihsiz hastalıklardan biri olan meme kanseri, musallat olduğu bayan sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Bayanlar, son zamanlarda bu hastalık ile mücadelede her ne kadar eskisine nazaran bilinçlenmiş olsa da hala bilinmeyen bazı bilgiler olduğu aşikar. Mavibayan.com ekibi olarak meme kanserine karşı olan mücadelede sonuna kadar destekçi olduğumuz için, sizleri bu konuda bilgilendirmek amacıyla bir yazı yazmayı uygun bulduk. Lütfen bu yazı içerisinde olan bilgileri sonuna kadar okuyun ve meme kanserinden olabildiğince korunun!

Amerikan Kanser Derneğince yapılan araştırmalara göre; meme kanserine yakalanma riski, her gün yoğun tempolu fiziksel aktivite yapanlarda %25, her gün en az 1 saat kadar yürüyüş yapanlarda ise %4 azalmakta.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Profesör Doktor Gökhan Demir, yapmış olduğu yazılı açıklama ve araştırmada; kadınların, boş vakitlerinde mutlak suret ile fiziksel aktivite yapmalarının, meme kanseri riskini önemli derecede azalttığını söylemiştir. Egzersizin, diğer formları olmadan sadece yürüyüş yapan bayanların dahi meme kanserine karşı korunduklarını belirtmiştir.

Araştırma esnasında, tempolu yürüyüşün; yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirten Demir, şu sözleri söyledi:

“Meme kanserinde düzenli egzersiz ve ideal kilonun korunması son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Düzenli egzersiz ve ideal kilonun korunması kansere karşı ek koruyuculuk sağlar. Daha önceki yıllarda yapılan çalışmalar, meme kanseri geçirmiş hastalarda düzenli egzersiz yapmanın ve ideal kiloyu korumanın, hastalığın tekrarlama riskini yaklaşık yüzde 20 civarında azaltabildiğini göstermişti. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar hem bu bilgiyi doğruladı hem de düzenli egzersiz yapan ve ideal kilosunu sürdüren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin de azaldığını gösterdi. Kadınlarda vücut yağ kitlesi önemli bir östrojen kaynağıdır.”

Meme Kanserinden Korunma Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz