Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi | Mavibayan.com

Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.913 kez görüntülendi

Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi

Merhabalar sevgili okurlarımız ve saygıdeğer ziyaretçilerimiz! Bu yazımızda sizlere yine en çok araştırılan konulardan bir tanesi hakkında bilgiler vereceğiz. Konu hakkında bilgi sahibi olanların bileceği üzere; kürtaj işlemi vücudun dengesini kısa süreliğine bozabilen bir olaydır. Haliyle kürtaj yaptıran bayanlar, bir süre vücutlarındaki farklılıkları araştırıp, bilgi edinmeye çalışırlar. Kimileri birebir doktorlarına danışırken, kimileri de internet üzerinden araştırma yaparak bilgi sahibi olur. Bizde sorularının cevabını internette arayanlar için güzel bir yazı oluşturup, yardımcı olmak istedik. Umarız ki mavibayan.com ekibi olarak yazdığımız bu yazıyı faydalı bulur, ihtiyacı olan dostlarınız ile paylaşırsınız.

Kürtaj işlemi geçiren bayanlar ilk adetlerini genellikle kürtajdan 35-40 gün sonra görürler. Bazılarında bu süre; 20 gün kadar kısalabilir iken bazılarında da uzayabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, vücutta kısa süreli farklılıklar oluşturabilen kürtaj işleminden sonra adet gecikmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Lakin en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlayacaktır. Bu hususta hastanın dikkat etmesi gereken nokta, kürtaj işleminin ardından 40 gün geçmesine rağmen hala adet görmemesi durumunda doktoruna başvurmasıdır. Böyle bir durumda tekrar hamile kalınmış olabilir veya nadir görülen bir olay olsa da gebeliğin alınamamış olması ve gebeliğin devam etmesinden dolayı adet görememe durumunda olabilirsiniz.

Yine nadir görülen bir olay olsa da; kürtaj işleminin ardından rahim içerisinde yapışıklık oluşması nedeniyle adet göremiyor olabilirsiniz. Her ne kadar nadir rastlanan bir durum olsa da ihtimaller arasında vardır. Kürtaj işleminin ardından ilk adetin süresi yukarıda belirttiğimiz gibi değişken olabilmektedir. Ancak daha sonraki adetler hastanın kürtaj işleminden önceki düzeni ile aynı olarak devam edecektir.

Kürtaj Adet Düzensizliğine Yol Açar mı ?

Kürtaj düzenli bir adet düzensizliğine kesinlikle neden olmaz. Kürtaj, hormonları değiştirme gücüne sahip bir işlem değildir. Kürtajdan sonra ilk adet zamanında değişimler olabilir lakin sonraki adetler yine eski düzeninde devam eder. Yani anlayacağınız kürtaj, ne düzensiz olan adetinizi düzenli hale getirebilir ne de düzenli olan adetinizi düzensiz. İlk adet zamanı hariç hiçbir şekilde hormonlarınızda değişimler yapamaz.

Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar ESITIZ KADIN GRUBU dedi ki:

    Babamla ‘hayatın gerçekleri’ konuşması yaptığımız zaman lise 2’ye gidiyordum. Yaşıtlarım 2 kürtajdan sonra gerçek aşkı aramaya başlamıştı Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

Yorum Yaz