Kızlık Zarı Nasıl Dikilir ?

5 yıl önce
2.059 kez görüntülendi

Sponsor Bağlantı Kızlık Zarı Nasıl Dikilir ?

Merhabalar sevgili okurlarımız ve saygıdeğer ziyaretçi dostlarımız! Bu yazımızda yine bayan sağlığı ile alakalı bir durum olan “kızlık zarı” konusunda, çeşitli bilgiler aktaracağız. Özellikle ülkemizde kızlık zarı dikimi bir dönem hayli araştırma konusu olmuş ve bu konu televizyon programları dahil birçok alanda tartışılan bir durum olmuştu. Biz de bunu bildiğimiz için sitemizde bu konuya yer vermek ve çeşitli bilgileri meraklıları ile paylaşmak istedik.

Kızlık Zarı Nedir ?

Kızlık zarının Latince ismi Hymen‘dir. Vajina girişinde bulunan ince bir doku parçasıdır. Fonksiyonu tam olarak bilinmemekle beraber bekareti simgelemektedir. Her ne kadar tam olarak bilinmese de vajina girişini belirli ölçüde kapattığı için enfeksiyonları azalttığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra sabit bir şekli olmadığı için her biri değişik anatomik yapılarda bulunabilmektedir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

İlk ilişki esnasında ya da vajinaya giren herhangi bir cisim veya jinekolojik muayene sırasında yırtılabilir (bozulabilir). Bu durumlarda pembe bir akıntı veya kırmızı renkte bir kanama olabilmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Jinekolojik masada hastanın canı hiç acımadan vajina dudakları yana doğru açılarak yapılmaktadır. Jinekologlar ve adli tıp uzmanları bunu kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Bu muayene esnasında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Kızlık Zarının Ne Zaman Bozulduğu Anlaşılabilir mi ?

Şayet yırtılma yakın bir zaman aralığında gerçekleşmiş ise (7-10 gün), ne zaman bozulduğu anlaşılabilir. Yırtılmanın üzerinden çok fazla zaman geçmişse, anlamak zordur.

Kızlık Zarı Muayenesi Esnasında Zar Zarar Görür mü ?

Doktor muayenesinde yapıldığı taktirde zarar görmesi mümkün değildir. İlaveten ağrı yapan bir muayene de değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır ?

Kızlık zarı dikimi tıbbi bir anlam taşımamakla beraber, büyük ölçüde sosyal bir olay olarak tanımlanmaktadır. Kişiye tıbbi olarak hiçbir zararı veya yararı olmadığı gibi amaç yaptıran kişinin tekrar bakire olarak görünmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi işlemi iki türlü yapılmaktadır. İlişkiye ne zaman gireceği belli değil ise kızlık zarı kalıcı olarak dikilebileceği gibi, yakın bir zaman aralığında tekrar ilişkiye girecekse (10 günden fazla olmamalı) farklı bir metot uygulanabilir. İşlemler lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. İşlem sonrasında çok az ağrı ve kahverengi akıntılar olabilmektedir. Ayrıca işlem sonrasında çok fazla dinlenmek, hareketsiz kalmak, banyo yapmamak ve buna benzer şeyler gerekmemektedir. Kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikimlerinde ilişki öncesi kontrol yaptırmak sağlıklı olacaktır.

Not: Bu yazı DR. Ahmet Bostancı’nın konu ile alakalı bir yazısı kaynak alınarak yazılmıştır.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz