Kırmızı Rujun Geçmişi | Mavibayan.com

Kırmızı Rujun Geçmişi
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.606 kez görüntülendi

Kırmızı Rujun Geçmişi

Merhaba bayanlar! Birçok kişinin severek kullandığı kırmızı rujun geçmişini hiç merak ettiniz mi ? Ne zamandan beri kullanıldığını, eski zamanlarda nasıl elde edildiğini… İşte bu soruların cevabı.

Antik Mısır 

Kırmızı ruj kullanımıyla ilgili ilk kayıtlara Antik Mısır döneminde rastlanılmıştır. Antik Mısırlılar yarı değerli taşları ezerek kırmızı ruj elde ediyorlardı. Üstelik dudaklara kırmızılık veren bu maddeyi sadece kadınlar değil erkeklerde kullanıyordu. Mısır Kraliçesi Cleopatra da kırmızı dudaklarıyla tanınır fakat onun kırmızı ruju değerli taşlardan değil renkli böcekler ve karıncalardan elde ediliyordu. Cleopatra’ya özenen Mısırlı kadınlar akıl almaz yöntemlere başvurdular. Birçok toksin maddeyi karıştırarak kırmızı ruj elde ettiler fakat bu rujlar pek çok hastalığa ve hatta ölümlere neden oldu. Ölümcül öpücük tanımlaması da bu durumdan geliyor. İlk sedefli rujda Antik Mısırda ortaya çıktı. Balık pullarının ezilmesi sonucunda elde edilen sedefli rujlar kırmızı rujun yanında sönük kalsa bile hala tercih ediliyor.

16.Yüzyıl

Bu yıllarda kırmızı ruj denince Kraliçe 1. Elizabeth’i görebiliriz. Elizabeth’in tuhaf ve özgün bir makyajı vardı. Elizabeth bembeyaza boyanmış yüzü ve kıpkırmızı dudakları ile tarihe geçti. Kraliçenin kullandığı koyu kırmızı ruju ise balmumu ve çeşitli bitkilerin karıştırılması ile elde ediliyordu. O zamanlar geçerli olan bir inanışta kırmızı rujun ölümden koruduğu idi, ancak kraliçe öldüğünde bile yardımcıları bu makyajı kraliçeye uyguladılar.

17.Yüzyıl

On altıncı yüzyılda popülerlik kazanan ruj, on yedinci yüzyılda tüm popülerliğini kaybetti. Hatta İngiltere’de düğünde makyaj yapan gelinlerin evliliğinin iptal edilebileceğine dair bir yasa bile çıkartıldı.

19. Yüzyılın Sonları

Kraliçe Victoria’nın ruj kullanımını uygunsuz bulması üzerine kırmızıya boyanmış dudaklar uzun bir süre moda sahnesinde görülmedi. Yine de bu kısıtlamayı zorlayanlar vardı. Sarah Bernhardt günlük hayatta kırmızı rujundan vazgeçmedi.

1900-1920

1900 yılında kırmızı ruj tekrar popüler hale geldi. 1915’de Maurice Levy şimdi de kullanılan ruj tüpüne benzeyen bir şey icat etti. Bu kullanışlı tüp icat edilmeden önce, balmumu ve Hint yağı ile yapılan rujlar ipek kağıtlara sarılı olarak satılıyordu ki rujları böyle kullanmak oldukça zordu, çantada taşımak ise imkansız. Ruj şimdide kullandığımız çevir aç şeklini 1923 yılında aldı. Bu kullanışlı cihaz Chanel, Max Factor gibi markaların oluşmasına yardımcı oldu. O yıllarda sinema yıldızları kırmızı ruju oldukça fazla kullanıyordu, fakat o zamanlarda kullanılan kırmızı ruj bordoya yakındı. Çünkü bilindik klasik kırmızı renk siyah beyaz filmlerde belli olmuyordu.

1930’lar

Reklam ve pazarlama dünyası kozmetik işine el attı. Ruj bu dönemde modern olmanın birinci şartı haline geldi ve savaş ekonomisini kalkındırmada büyük bir rolü vardı. Askerlik yapamayan kadınlar ruj satın alarak ekonomiye katkıda bulunuyorlardı. İlk kez güneş ışınlarından koruyan rujlar ise bu tarihlerde ortaya çıktı.

1940’lar

Savaş sebebi ile ekonomi zayıfladığı için kozmetik üretimi de düştü. Bu durum ise kalıcı rujun ortaya çıkmasına sebep oldu. Kimyager Hazel Bishop’un icat ettiği bütün gün kalıcılığının devam ettiği iddia edilen ruj satış patlaması yaşadı.

1950’ler

Marilyn Monroe, Rita Hayworth ve Elizabeth Taylor sayesinde kırmızı ruj altın çağını yaşadı. Muhafazakarlığı bir yana bırakan dünya, kadınlara özel günlerde kozmetik ürünleri hediye etmeye başladı.

1960-1970’ler

Çok uzun bir süre kırmızı tonlarda üretilen ruj artık pek çok renge sahipti. 60’larda uçuk pembe ve bej, 70’lerde ise koyu bordo ve mor oldukça popüler oldu.

1980’ler

Bu yıllarda kırmızı ruj geri döndü ve bu dönüşü Madonna’ya borçlu. Kıpkırmızı dudakları ile oldukça iddialı bir görünüm sergileyen Madonna, Like a Virgin turnesi boyunca dudaklarından eksik etmediği kırmızı ruju dünya çapında oldukça moda oldu.

1990’lar

Bu yıllarda grunge akımının etkisiyle daha çok kahverengi ve mürdüm tonları kullanıldı. Sedefli ruj da oldukça modaydı ve varlığını hissettiriyordu. Ancak Cindy Crawford gibi ünlü modeller kırmızı ruj kullanmaya devam ettiler.

2000’ler

Gwen Stefani kırmızı ruja hayat öpücüğü verdi ve kırmızı ruj tekrar popüler oldu. Platin sarısı saçlarını ve kırmızı rujunu kendisine yakıştırmayı bilen her kadın gidip kendisine bir kırmızı ruj almak istedi.

2009

Lady Gaga kırmızı rujun etkisini fark etti ve eskiden beri kullanılan ruju kendisi de kullandı. Tuhaf kıyafetleri ve makyajları ile oldukça dikkat çeken Lady Gaga dudaklarından kırmızı ruju eksik etmedi.

2013 

Kırmızı rujun artık yüzlerce tonu var. Kırmızı ruju en son oldukça başarılı bir şarkıcı olan Taylor Swift’in dudaklarında gördük. Red isimli albümüne oldukça uyan kırmızı halılarda kırmızı rujuyla şarkılarını söyleyen Taylor Swift oldukça güzel görünüyordu.

Kırmızı Rujun Geçmişi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz