Kepekten Kurtulma Yolları | Mavibayan.com

Kepekten Kurtulma Yolları
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
793 kez görüntülendi

Kepekten Kurtulma Yolları

Merhaba hanımlar! Bugünkü konumuz saçlar. Herkes saçlarının güzel bakımlı ve sağlıklı olmasını ister ve böyle olması için gerçekten çok çaba gösterir. Saçların bakımsız görünmesi dışında en büyük sorunlarından biri ise saç derisinde oluşan pullanma ve kepeklerdir. Ciddi anlamda dert olan bu kötü sorun saçların üstündeki kepekler yüzünden gerçekten çok kötü bir görüntü oluşturur. Kepek saç derisinde biriken ölü deri katmanıdır. Saç derimiz sürekli bir yenilenme içinde olduğundan dolayı yeni deri oluşumu esnasında cildimiz eski ve ölü deriyi atar. Normalde saçlarını düzenli yıkayan kişiler ciltteki bu birikimi kolaylıkla şampuan ve durulama yardımı ile atar.

Fakat bazen bu sorun dahada büyür ve kepeğin saçın yüzeyinde bile rahatlıkla fark edildiği durumlarda dışarı çıkmak bile zorlaşabilir. Bu kepeklenme durumu esnasında oluşan kötü görüntüyü yok etmek için kişiler gerçekten çok uğraşır fakat temizledikçe yenileri ortaya çıkar. Bazı kişilerde ise saç derisi yüzeyinde kepek gibi görünen ancak kabuklanma tabakası gibi görülen egzama ve sedef tipi cilt rahatsızlıkları da var olabilir. Kepek miktarı fiziksel olarak zorlandığımız, stresli dönemlerde veya bağışıklık sistemimizin zayıfladığı dönemlerde artabilir. 

Normal düzeydeki kepek oluşumları kepeğe karşı bir şampuanla kolayca kontrol altına alınabilir. Fakat her gün kepek şampuanı kullanmak pek doğru olmaz. Eğer kepek sorununuz varsa dönüşümlü olarak normal şampuan ve kepek şampuanını kullanabilirsiniz. Kepek oluşumunda cildinizde hassasiyet ve kızarıklarla beraber oluşuyorsa kepek şampuanı yeterli olmayabilir. Bu durumda bir cilt doktoruna başvurmanız daha iyi olacaktır. Doktorun önerdiği şampuanı kullanırsanız bu sorundan en kısa zamanda kurtulursunuz.

Kepek oluşumuna sebep olan durumlardan biri de saç derisinin sık yıkanmaması ya da iyi durulanmaması olabilir. Bu nedenle saçınız çok fazla yağlanmadan yıkamaya çalışın ve yıkarken saçınızı mutlaka iyi durulayın. Çünkü bir de saç derinizde şampuan birikirse cildiniz ölü deriyi atamaz ve kepek oluşumu artar.

Eğer bunlara dikkat ederseniz saçlarınızda kepek oluşumu gözle görülür bir şekilde azalacaktır. Umarım sizde kepeksiz, bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Hoşça kalın!

Kepekten Kurtulma Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz