Karnelere Nasıl Tepki Verilmeli ? | Mavibayan.com

Karnelere Nasıl Tepki Verilmeli ?
Sponsor Bağlantı

5 yıl önce
785 kez görüntülendi

Karnelere Nasıl Tepki Verilmeli ?
Sponsor Bağlantılar

Merhaba hanımlar! Uzun bir ders dönemi ardından birinci yarıyıl sona erdi. Kızınız/oğlunuz karnelerini aldı. Hep olduğu gibi bazı öğrenciler ve ailelerinde sevinç bazılarında ise hüzün var. Eğer çocuğunuzun karnesi başarılı değilse onu suçlamak, cezalandırmak, aşağılamak asla olumlu sonuçlar vermez. Olumlu sonuç vermediği gibi bir de ileriye dönük motivasyonunu da düşürür, olumsuz yönde etkiler. Bizde Mavibayan.com ekibi olarak, karne döneminin hemen ardından bu konuya değinmek sizleri bilinçlendirmek istedik.

Başarısız Karneye Nasıl Tepki Verilmeli ? 

Kızınız ya da oğlunuz yaşadığı bir takım olumsuzluklardan, şanssızlıklardan dolayı karşınıza kötü notlarla çıkmış olabilir. Fakat ön yargılı davranmadan önce çocuğunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ona kızmanız hem aranızı hemde ileride göstereceği başarıları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun verimli olmadığı durumlarda onunla konuşmalısınız, başarısızlık nedenlerini beraber tespit etmelisiniz. Böyle yaparsanız çocuğunuz rahatlar ve çocuğunuz ile sizin aranızdaki iletişim ve paylaşım desteklenir. Dikkat etmeniz gerek bir nokta ise ders çalışma konusunda baskı yapmamanızdır. Yapmanız gereken şeyleri özetleyecek olursak;

Sponsor Bağlantılar
  • – İyi bir dinleyici olmalısınız, yaşadığı sorunları samimiyetle paylaşmalısınız, paylaşmak veli ve çocuk arasında kurulacak en sağlıklı köprüdür.
  • – Çocuğunuzun başarısızlıklarını atlatacağına inandırmalısınız bu şekilde çocuğunuzda özgüven oluşturabilirsiniz.
  • – Bunu başarabilecek gücün kendisinde olduğunu ve disiplinli çalışmalar sonucunda daha iyi sonuçlar elde edeceğini anlatmalısınız. Bu yönde kendisine destek olmalısınız.
  • – Birlikte yapılacak bir çalışma planı hazırlamalısınız ve zayıf olan derslerinin tekrarını yapmasına yardım etmelisiniz.
  • – Eğer gerekirse aile dışından bir öğretmen ile çalışmasına imkan sağlamalısınız.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz