Karbonhidratın Faydaları | Mavibayan.com

Karbonhidratın Faydaları
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.191 kez görüntülendi

Karbonhidratın Faydaları

Merhaba bayanlar! Karbonhidrat, insan vücudunun enerji gereksinimini sağlayan en temel maddedir. Bir insan günlük enerji gereksiniminin %55-65’ini karbonhidratlı besinlerden yani karbonhidrattan sağlar. Karbonhidratlar farklı şekillerdedir. En yaygın bilinenler glikoz, laktoz, früktoz, nişasta ve sakkarozdur. Şeker biçimindeki karbonhidratlar çok kolay bir şekilde sindirilir ve kana karışır. Yeterli miktarda karbonhidrat karşılanmadığı zaman bünye enerji gereksinimini gidermek için proteinleri kullanmaya başlar. Bu nedenle yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek vücut için çok önemlidir. Karbonhidratlar vücudun su ve elektrolit dengesini sağlamada ve bağırsakları çalıştırmakta oldukça etkili besin maddeleri olarak geçerler. Vücut enerji sağlamak için en kolay karbonhidratları kullandığı için, özellikle kolesterol bakımından rahatsızlığı mevcut olanlar, karbonhidrat grubu besinleri tüketmelidir.

Karbonhidratlı Besinler: Unlu mamüller, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma karbonhidratça zengin besinlerdir. İşlenmemiş doğal karbonhidratlı olan besinler ise; doğal kepek unu, taze sebze ve meyveler, işlenmemiş beyaz şeker, beyaz undur.

Karbonhidrat vücuda birinci dereceden enerji veren bir maddedir. 1 gram karbonhidrat 4 kalori enerji kazandırır. İnsan metabolizmasında en fazla bulunan üçüncü ve açlık durumunda ilk kullanılan besin maddesi olarak tanımlanır. Çocukların gelişimine oldukça önemli katkıda bulunur. Sadece çocuklar değil, yetişkinlerin sağlığı içinde çok gereklidir.

Temelde iki farklı karbonhidrat çeşidi vardır. Birincisi rafine olan karbonhidratlardır, ikincisi ise rafine olmayan yani karmaşık karbonhidratlardır. Beyaz şeker  ve beyaz şeker bulunduran besin maddeleri rafine karbonat içermektedir. Şeker, asitli içecekler, hazır meyve suları, reçeller, kurabiyeler, çikolata gibi yiyecekler rafine karbonhidrat bulunduran yiyecekler arasındadır.

  • Karbonhidratlar vücudun ısı ve enerji gereksinimini karşılar.
  • Basit şekerlerden oluşan glikoz, beyin ve sinir sisteminin temel enerji kaynağıdır.
  • Su ve elektrolit dengesini sağlar.
  • Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz, bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlar.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz