Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

6 yıl önce
11.346 kez görüntülendi

Sponsor Bağlantı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Merhabalar sevgili okurlarımız ve çok saygıdeğer ziyaretçilerimiz! Son zamanlarda bayanların başına gelen ve internet üzerinde sürekli olarak araştırılmakta olan bir konuyu daha masaya yatırma kararı aldık. Mavibayan.com ekibi olarak birkaç gündür, bayanlarda görülen kahverengi akıntılar hakkında araştırmalarımızı yapmaktayız. Araştırmalarımız esnasında, yorumları okuduğumuzda; bayanların bu durumu genelde büyük bir korku ile karşıladıklarını fark ettik. Her ne kadar paniğe kapılacak, korkulacak bir durum olmasa da nadiren kötü hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Peki genelde adetten önce görülen kahverengi akıntı neden olur, nelerin belirtisidir ?

Vajinal akıntı meydana geldiğinde, dikkat edilmesi gereken husus; akıntının rengi ve kıvamıdır. Sıkı takipçilerimizin bileceği üzere daha önce sitemiz üzerinden, Beyaz Akıntı hakkında da bilgiler vermiş, sizleri bilinçlendirmiş idik. Vajinal akıntı da çoğunlukla koyu renkler ve yoğun akıntı tehlikeli bir durum olarak kabul edilmektedir. Çoğu zaman bu durum, doğru olarak kabul edilse de her zaman geçerli değildir. Yani aslına bakılırsa; bazı durumlarda, açık renkli ve şiddetli olmayan akıntılar da tehlikeli olabilmektedir.

Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Kahverengi akıntılar genellikle önemli bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Çoğu zaman “kahverengi akıntı” ilk genç kızlık döneminde, adet kanamalarının başlangıcını işaret etmektedir. Erişkin bayanlarda görülen kahverengi akıntı ise adet sonlarında ortaya çıkan hayli normal bir durumdur. Çünkü kahverengi akıntıların asıl nedeni; endometrial hücrelerdir. Vajina ve rahmin duvarı bu endometrial hücreler ile çevrilidir. Bu hücreler, yerlerine yeni hücrelerin geçtiği esnada vücuttan atılmak durumunda olurlar. Bu atılma işlemi vajina yolu ile gerçekleşmektedir. Lakin tüm bunlara rağmen kahverengi akıntılar bazen ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir.

 • Serviks kanseri (Rahim ağzı kanseri)
 • Pelvik inflamatuar (Yumurtalık, rahim yada rahim boyu iltihabı)
 • Gonore (Bel soğukluğu)
 • Vajinal Mantarlar
 • Vajinal Siğiller

Bu ciddi hastalıklardan bazılarıdır.

Kahverengi Akıntım Var Ne Yapmalıyım ?

Yazımızın genelinden de anlayabileceğiniz üzere; akıntılar genelde önemli olmasa da, nadirende olsa ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedirler. Bu sebeptendir ki, akıntı gördüğünüz taktirde mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Kahverengi Akıntı Neden Olur ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Çarşamba Pazarı dedi ki:

  Bayanlar Dikkat ! Kahverengi ve sarı vajinal akıntı neden olur: Kadınlarda vajinal akıntı renksiz, koku… Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba kızım 11-12yaşlarında adet olmadı kahverengi değişik bir sıvı varmış ve biraz kan bu nedir lütfen cevap

  1. tuba dedi ki:

   Lütfen doktorunuza başvurun

Yorum Yaz