İdrar Yolu İltihabı Nedenleri ve Tedavisi | Mavibayan.com

İdrar Yolu İltihabı Nedenleri ve Tedavisi
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.044 kez görüntülendi

İdrar Yolu İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Merhabalar sevgili okur ve ziyaretçilerimiz! Tıpkı önceki yazılarımızda olduğu gibi bu yazımızda da bayanlarımızı en çok etkileyen rahatsızlıklardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu hakkında sizlere çeşitli bilgiler vereceğiz. Eğer sizde bu rahatsızlıktan şikayetçiyseniz ve araştırmak üzere soluğu internet dünyasında aldıysanız, doğru bir yazıya denk geldiğinizi belirtmek isteriz. Mavibayan.com ekibi olarak uzun zamandan beri üzerinde araştırma yaptığımız “idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer ?” sorusu hakkında nihayet bir yazı hazırlayabilme fırsatı bulabilmiş bulunuyoruz.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki; idrar yolu iltihabı oldukça sık rastlanan ve genellikle kadınların başına gelen bir hastalık türüdür. Çoğu zaman ağrılı ve iç daraltıcı olan bu hastalık, kendiliğinden geçebildiği gibi doktorunuzun verebileceği bir antibiyotik tedaviyle de birkaç gün içerisinde geçebilmektedir. En başında da belirttiğimiz gibi genellikle bayanlarda görülen idrar yolu iltihabı, az da olsa çocuklarda da görülebilmektedir. Çok fazla can sıkıcı olmamasına rağmen biran önce geçsin istenilen bu hastalık, ufak bir idrar testi ile çok çabuk teşhis edilebilir.

İdrar Yolu İltihabının Nedenleri

Genital Hijyen: Enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için yapmanız gereken ilk şey doğru bir tuvalet temizliğidir. Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra tuvalet kağıdı önden arkaya doğru hareket ettirilerek tuvalet temizliği sorunsuz bir biçimde kesinlikle yapılmalıdır. Bu şekilde dışkıdaki mikropların idrar yollarına ilerlemesi önlenmektedir. Bunun dışında genital bölgenin tuvalet ihtiyaçları dışında da temiz tutulması oldukça önemlidir. Genital bölgenizin temizlenme ihtiyacını sabun ve parfüm aracılığı ile sağlayabilirsiniz. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde, genital bölgenizde bulunan mikropları öldürebilmekte ve temiz kalmasını sağlayabilmektedirler.

Giysi olarak da sizlere tavsiyemiz; temiz, pamuklu çamaşırlar giymeniz ve sentetik iç çamaşırlarından kaçınmanızdır. Şayet ped kullanmanız gerekiyorsa sık sık değiştirmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Bakteriler: İdrar yolu iltihabı genellikle sindirim sisteminde yaşayan bakteriler sebebiyle meydana gelmektedir. Şayet bu bakteriler, idrarın dışarı atıldığı sidik borusuna ulaşırsa iltihap meydana gelebilir. Bakterilerin idrar yoluna anüs aracılığı ile geçtiği düşünülmektedir.

Cinsel İlişki: İdrar yolu iltihabı aslında cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon türü olmamasına karşın, cinsel olarak aktif olmayan kişilerde tetiklendiği görülebilmektedir. Vajina ve anüste bulunan mikropların çeşitli ilişkiler sırasında idrar yolları ağzına doğru ilerleyebilir. Enfeksiyonlara tedbir olarak cinsel ilişkiler öncesinde ve sonrasında kadınların tuvalet ihtiyacını gidermeleri önerilmektedir.

İdrar Yolu İltihabının Belirtileri

  • Sık idrara çıkma
  • Acil idrara çıkma isteği
  • Devamlı idrar yapma hissi
  • İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi
  • Alt kartın bölgesinde ağrı
  • İdrarda kan
  • İdrarda kötü koku

Ayrıca bu belirtilere ateş, kusma, bulantı, titreme benzeri başka belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon böbreklerde olabilir.

Doktora Ne Zaman Görünmek Gerekir ?

Ateşiniz yükselmiş ise, hamileyseniz ve ya diyabet hastasıysanız mutlaka doktora görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

İdrar Yolu İltihabı Nedenleri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz