Hafızayı Güçlendiren Besinler | Mavibayan.com

Hafızayı Güçlendiren Besinler
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
835 kez görüntülendi

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Merhaba bayanlar! Çağımızın en büyük sorunlardan biri unutkanlıktır. Artık çoğu insan birçok şeyi unutabiliyor. Bu gerçekten çok kötü bir durum. Anahtarınızı, telefonunuzu evde unutabilirsiniz. Bu sizi zor durumda bırakabilir. Sabah kanalları dolaşırken sevdiğiniz bir filmin yayınlanacağını görürsünüz fakat akşam olduğunda o kanalın hangisi olduğunu unutabilirsiniz. Eskiden tanıdığınız arkadaşınızın adını unutabilirsiniz. Bunun gibi birçok şey aklınızdan çıkabilir. Fizyolojik olarak iyi bir hafıza; beyin hücrelerinizin toplam sayısına, hücreler arasındaki iletişimin düzgün akışına ve hücrelerin sağlığına bağlıdır. Vücuttaki her hücrenin hayatta kalabilmesi ve düzgün çalışabilmesi için sürekli bir oksijen kaynağına ve besin maddelerine ihtiyaç vardır. Oksijen ve besin kan yoluyla taşındığından dolayı kan akışını etkileyecek herhangi bir  şey beyin hücrelerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Kısacası sağlıklı bir beyin için sağlıklı bir kalp gerekir. Bu nedenle kan basıncı ve kolesterol seviyelerini dengede tutmak, sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Kalp sağlığını koruyacak besinler yemeniz hafızanız açısından da iyidir. Hafızanın geliştirilmesi için belirli besinler ve içeriğindeki maddeler bağlantılıdır. Şimdi gelin bakalım  besinler nelermiş.

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler diğer meyvelere göre bazı antioksidanların en yüksek konsantrasyonlarını barındırırlar ve hepsi beyin hücrelerinin bozulmalarına karşı koruyucu etki gösterirler. İngiltere’de yapılan bir araştırma bol miktarda yaban mersini tüketiminin hafıza ve öğrenmeyi geliştirebileceği ortaya çıkmıştır. Yaban mersini gibi pek çok kırmızı meyveleri sağlıklı yiyecek marketlerinde bulabilirsiniz. Sezon dışı aylarda, dondurulmuş taze meyveler besleyici olduğu kadar iyi bir alternatif haline gelmiştir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, beyaz lahana, kara lahana, hardal yaprağı ve şalgam gibi yeşil yapraklı sebzeler, hafıza üzerinde doğrudan etkiye sahip olan folat ile yüklüdür. Boston’daki bir üniversitede yapılan çalışmada, araştırmacılar 3 yıl boyunca 320 erkeğin kanındaki homosistein düzeyini takip etmişlerdir. Homosistein düzeyleri yüksek olan katılımcıların daha zayıf olduğu; folik asitten zengin gıdalarla beslenenlerin hafızanın zayıflamasına karşı koruyucu bir etkiye sahip oldukları görülmüştür.

Kahve

Kahve, kişilerde odaklanmayı ve hafızayı artırır. Bu duruma en çok kahve seven kişiler sevinecektir. Akılda tutulması gereken, filtre edilmemiş kahvenin içerdiği bileşiklerden dolayı kolesterol seviyesini yükseltebileceği ve özellikle yüksek kolesterol ile mücadele eden kişilerin dikkatli olması gerektiğidir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz