Günde Kaç Kilometre Yürünmeli ? | Mavibayan.com

Günde Kaç Kilometre Yürünmeli ?
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
4.897 kez görüntülendi

Günde Kaç Kilometre Yürünmeli ?

Gerek kilo vermek gerekse vücudu formda tutmak için yapılabilecek en sağlıklı spor hiç şüphesiz ki yürümektir. 24 saatlik bir günün yalnızca 1-2 saatini ayırarak zayıflarken aynı zamanda vücudunuzu da diri hale getirebilirsiniz. Bu konuda araştırma yapan uzmanlar, herhangi bir sağlık sorunu olmayan insanların günde en az 10.000 adım atmaları gerektiğini vurgulamışlardır. Bu adım sayısı son zamanlarda televizyonlarda da sıkça karşımıza gelmektedir. Peki hiç düşündünüz mü 10.000 adım kaç kilometre eder ?

Sizce bir gün içerisinde toplam kaç adım atıyorsunuzdur ? Basit bir adım ölçer ile ölçtüğünüz vakit karşınıza çıkacak rakamın, düşündüğünüzden çok farklı olacağına eminiz. Normal bir insanın günde ortalama olarak 2.000 ile 3.000 arası adım attığı görülmektedir. Lakin sağlıklı bir birey olabilmek adına gün boyunca en az 10.000 adım atmanız önerilmektedir.

10.000 adım yaklaşık olarak 8 kilometreye tekabül etmekle beraber yürüyüş temposuna göre 1 saat 40 dakika gibi bir zaman alacaktır (Dakikada 100 adım olarak hesaplandı). Günlük rutin içerisinde birden bu hedefe ulaşmayı tabii ki beklememek gerek. Belirli bir yürüyüş programı dahilinde günlük adım sayınızı kademeli olarak arttırabilir ve sonucunda 10.000 adıma ulaşabilirsiniz. Pek çok spor branşının aksine yürümek için rahat bir ayakkabı ve kıyafet dışında hiçbir malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Günlük adım sayınızı arttırmak istiyorsanız sizler için basit birkaç önerimiz bulunmaktadır!

  • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
  • Gideceğiniz yere kestirmeden gitmeyin, yolu uzatın.
  • Arabanızı bulunacağınız mekanın uzağına park edin.
  • Telefon ile görüşmek yerine yüz yüze görüşün ve yürüyüş mesafesinde bir yerde buluşun.

Tabii ki her spor dalında olduğu gibi yürüyüşte de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tempolu bir yürüyüş öncesinde 5 dakika yavaş adım yürümek kaslarınızın ısınmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüşün hemen ardından bir takım açma germe hareketleri vücudunuzu rahatlatacaktır. Yürümenin bir alışkanlık haline gelmesi için kendinizi zorlamamalı ve haftada 1-2 gün dinlenmelisiniz.

Amacınız vücudunuzu fit hale getirmek ve zayıflamak ise hızlı tempoda yürümeniz gerekmektedir. Mesafeye, kilonuza ve yolun eğimine bağlı olarak yürüyüşün yaktığı kalori değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 1 saatlik bir yürüyüş aşağı yukarı 200 ile 400 kalori arasında yakmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz