Elmanın Yararları | Mavibayan.com

Elmanın Yararları
Sponsor Bağlantı

3 yıl önce
885 kez görüntülendi

Elmanın Yararları

Elmanın Yararları

Dünya çapında tüketimi en fazla olan meyvelerden biri de elmadır. Mucizevi meyve olarak da bilinen bu besin, yüksek miktarda antioksidan, flavonoid ve lif içermektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde; özellikle kansere hiper tansiyona, diyabete ve kalp hastalıklarına karşı savaş açar. Elmada bulunan yüksek orandaki C vitamini, serbest radikal hücrelerin vücutta yol açacağı hasarları önleyerek, oluşabilecek çeşitli enfeksiyonlara karşı da savaş açar. Özellikle B6 vitamini bakımından da zengin olan elma tüketimi, al yuvarları harekete geçirerek, beyin fonksiyonlarımızın da sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. İçerisinde bulundurduğu lifler sayesinde ise; kanınızda yükselme ihtimali olan ve LDL olarak bilinen yüksek kolesterol seviyenizi minimuma indirecektir. Tüm bunların yanı sıra, kalsiyum, potasyum ve fosfor da elmanın içerdiği mineraller arasındadır.

 

Nörolojik Sağlığınızı Destekler: Beyin fonksiyonlarınız açısından elma oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Antioksidan etkisi olan kuersetin bakımından oldukça zengin olan bu meyve; beyin hücrelerinizin oksitlenerek ölmesini engelleyecektir.

 

Bunamayı önler: Aşırı stres ve oksitlenme sebebiyle zarar gören beyin hücrelerini bu duruma karşı korur. Böylelikle, beyinde gelişen ve hayatımızı derinden etkileyen alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

redchief

Felç Riskinizi Azaltır: Araştırmalara göre her gün düzenli olarak elma tüketen insanlar, tüketmeyenlere göre  %41 daha az felç olma riskine sahiptirler.

 

Kötü Kolesterol Seviyenizi Düşürür: Özellikle yaş ilerledikçe daha da artan, LDL olarak bilinen yüksek kolesterol seviyesini elma tüketerek düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Araştırmalara göre, her gün düzenli olarak elma tüketen kadınlar %23 oranında daha az kötü kolesterol seviyesine, %4 oranında ise daha fazla iyi kolesterol seviyesine sahiptirler.

elma 

Diyabet Riskini Azaltır: Elma tüm yararlarının yanı sıra, diyabet olma riskinizi de azaltacaktır. Araştırmalara göre, haftada üç adet elma,  üzüm ya da yaban mersini tüketen bireyler, tüketmeyenlere göre %7 daha az 2.tip diyabete sahip olurlar.

 

Göğüs Kanserine Karşı Savaş Açar: İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde; özellikle bayanlarda göğüs kanserini önleme yetisine de sahip olan elma; vücudunuzdaki kanser hücrelerinin üremesini durdururken; kanser hastalığınız yoksa oluşumunu da engelleyecektir. Yapılan araştırmalara göre, her gün düzenli olarak meyve ve sebze tüketen bireylerin, tüketmeyenlere daha az oranda kanser riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Elmanın Yararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz