Dünyanın En İyi Diyetleri Açıklandı! | Mavibayan.com

Dünyanın En İyi Diyetleri Açıklandı!
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
928 kez görüntülendi

Dünyanın En İyi Diyetleri Açıklandı!
Sponsor Bağlantılar

Merhabalar sevgili okurlarımız ve çok saygıdeğer ziyaretçi dostlarımız! Amerika Birleşik Devletlerinin popüler dergilerinden biri olan US News and World Report, 2014 yılının en iyi diyetlerini açıkladı. Derginin bu yazıyı gerek ülkede gerekse dünyada büyük bir ilgi çekerken, özellikle diyet programları ile yakından ilgilenen insanlar, yazıya büyük bir ilgi ve alaka gösterdiler. Öte yandan bu başarı, diyet programını hazırlayanların da yüzünü güldürürken, insanlara yol gösterici bir nitelik taşımış oldu. Bizde mavibayan.com olarak 2014’ün en iyi diyet programlarını sizlere sunmak istiyoruz.

Beslenme konusunda uzmanlaşmış insanlardan oluşan bir jüri, dünya üzerinde en çok tercih edilen 32 diyeti değerlendirmeye aldı. Listenin ilk sırasında yüksek tansiyon ile mücadele diyeti ya da birçoğumuzun bildiği adıyla DASH diyeti yer almakta. Yaklaşık 4 yıldır listelerdeki birinciliğini koruyan Dash Diyeti, Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı Milli Sağlık Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olup, kısa sürede büyük bir popülerlik yakaladı. Dash Diyeti, benzer diyet programlarının aksine, yeme-içmeyi kesme ya da sadece belirli gıdaların tüketimini tavsiye etmek yerine, günlük sodyum alımını sınırlandırmayı amaçlamakta. Dash Diyetinin beslenme planında, gün içerisinde 4 adet tam tahıllı gıda tüketimi, 4-6 porsiyon sebze, 4-6 porsiyon meyve, 2-4 porsiyon süt ürünleri, birkaç porsiyon beyaz-kırmızı et, fındık, ceviz ve baklagillerin tüketimi yer almakta.

Sponsor Bağlantılar

Diyet programını değerlendiren uzmanlara göre; Dash Diyetinin dezavantajları, devam ettirilmesinin insanlar için çok zor olması ve maddi yönden hayli masraflı olmasıdır. Yüksek tansiyon şikayeti olanlar için hazırlanmış diyet, kolestrerolü ve kalp hastalıkları, inme, böbrek taşı ve diyabet riskini düşürme konusunda fazlasıyla etkilidir.

Listenin ikinci sırasında yer alan diyet ise yine Milli Sağlık Enstitüsü tarafından geliştirilen “Terapatik Yaşam Şekli Diyeti“dir. Kısaltılmış hali ile “TLC” olarak bilinen bu diyet, doğmuş yağ tüketimini kesmeyi amaçlamaktadır. TLC Diyeti, günlük kolesterol alımını kısıtlayarak, lifli yiyeceklerin daha fazla tüketimini sağlıyor.

Listenin üçüncü sırasını ise Mayo Clinic diyeti ile birlikte Akdeniz diyeti ve Weight Watchers diyeti paylaşmaktadır. Öte yandan diyet listesinin en altında ise Taş Devri diyeti ile Dukan diyeti bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Diyetleri Açıklandı! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz