Dünya Kadınlar Günü | Mavibayan.com

Dünya Kadınlar Günü
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
841 kez görüntülendi

Dünya Kadınlar Günü

Merhaba bayanlar! Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Hepimize kutlu olsun! Herkes 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olduğunu biliyor. Peki herkes neden bu tarihin 8 Mart olduğunu biliyor mu ? Ya da her yıl neden kutlandığını ? İşte cevabı. Uluslararası bir Gün olarak kutladığımız bu tarih, Amerika’da 1857 yılında başlayan bir kadın hareketi. 8 Mart 1857’de New York’ta iplik dokuma işçisi kadınların daha iyi şartlarda çalışmak istedikleri için tekstil fabrikasında başlattıkları bir grev, polislerin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından çıkan yangında işçilerin fabrikanın önüne kurulan barikatlardan kaçamaması sebebiyle 129’unun hayatını kaybetmesiyle atıldı bu özel günün tohumu. Ancak bu olayın hemen ardından değil 1910 yılında başladı 8 Mart hareketi.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonel’ bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinde Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikasında hayatını kaybeden kadın işçiler anısına  8 Martın International Frauentag yani Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi. Bu önerinin oy birliği ile kabul edilmesi üzerine 8 Mart dünya kadınları, kadın hakları mücadelesini simgeleyen ve uluslararası kutlanan bir gün haline geldi.

Kadın hakları adına mücadele veren kadınların, 8 Martın kadınların erkeklerden bir çiçek, yüzük ya da bir hediye bekledikleri bir tüketim günü olarak yaygınlaştırılmasından rahatsız olduklarını unutmamak gerekiyor. 8 Martı vitrinlerde kutlayanların yanında, hala, erkek egemen zihniyete karşı örgütlü mücadele eden, kendi kurtuluşunu hemcinsleriyle dayanışarak elde edeceğine inanlar kadınlar mevcut.

Evet kadınlar hala haklarını arıyorlar. Çünkü eşit iş yaptıkları halde erkeklerden daha az maaş alıyorlar. Hala şiddet görüyorlar ve gidecek sığınma evi bulmakta güçlük çekiyorlar. Kadınlar hala eğitimden yoksun bırakılıyor ve çocuk oldukları halde kendilerini beyaz bir gelinlik içinde buluveriyorlar, zorla evlendiriliyorlar. Her ne kadar varmış gibi görünse bile kadınlar hala siyasette yok.

Virginia Wolf’un dediği gibi hemcinslerimiz ile dayanışma göstererek hayatı yeniden şekillendirebiliriz. Çünkü her şeye rağmen hayatı biz başlatıyoruz onu şekillendirmek elimizde.

Şimdi sizde bu 8 Martı kuru bir çiçek ya da hediyeyle geçirmeyin. Sokaklar ve kadınlar sizi bekliyor. Onların size ihtiyacı var sizinde onlara.

Dünya Kadınlar Günü Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz