Doğru Şekilde Oturmak | Mavibayan.com

Doğru Şekilde Oturmak
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.341 kez görüntülendi

Doğru Şekilde Oturmak

Merhaba hanımlar! Eğer gün boyu uzun süre oturuyorsanız çok büyük bir riskte olduğunuzu unutmayın. Uzun bir süre hareketsiz oturmak oldukça zararlıdır. Hem vücudunuza hemde beyninize zarar verir. Bu nedenle uzun süre oturmamaya, eğer oturuyorsanız doğru bir şekilde oturmaya dikkat etmelisiniz. Uzun süre oturmak birçok rahatsızlığa sebep olur. Bizde bu yazımızda Mavibayan.com ekibi olarak sizleri bilgilendirmek istedik, umarız ki faydalı olur!

Kalp Hastalığına Neden Olur

Uzun oturma sırasında kaslar daha az yağ yakar ve kan akışı yavaşlar. Bu da yağ asitlerinin kalbi daha kolay bir şekilde tıkamasına yol açar. Uzun süreli oturma, yüksek kan basıncı ve kolesterol ile bağlantılıdır.

Pankreas Aşırı Çalışır

Pankreas hücrelere enerji için glikoz taşıyan hormonu üretir. Fakat çalışmayan kaslar bu hormona kolay yanıt vermez. Bundan dolayı pankreas daha fazla üretim yapar ve bu da diyabet ve diğer hastalıklara sebep olur.

Gevşek Karın Kasları

Ayakta duruşta, oturduğunuzda ve hareket ettiğinizde karın kasları dik durmayı sağlar. Eğer bir sandalyede ya da koltukta uzun süre oturursanız kasları kullanamazsınız. Bu durumda bozuk bir duruşa sebep olur.

Gergin Kalçalar

Esnek kalçalar dengeyi sağlanmaya yardım eder, fakat sürekli oturan insanlar çok nadir olarak kalçanın ön kısmındaki kasları çalıştırır. Bu sebepten dolayı kaslar kısalır ve gerginleşir, eklem hareketini limitler ve adım uzunluğunu azaltır.

Gevşek Kalça Kasları

Otururken kalça kaslarınız neredeyse hiçbir şey yapamaz. Zamanla buna alışır. Yumuşak kalça kasları dengeyi ve itme kuvvetini bozar.

Bacaklarda Zayıf Kan Dolaşımı

Uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlatır. Bu durum bacakta bir çok rahatsızlığa sebep olabilir.

Bulanık Beyin

Kasların çalışması beyne temiz kan pompalanması, genel ruh hali üzerinde etkili kimyasalların salgılanmasını tetikler. Uzun süre hareketsiz kalınırsa beyin fonksiyonları dahil her şey yavaşlar.

Eğer uzun süre oturmanız gerekiyorsa düzgün oturmalısınız. Düzgün oturmak için, otururken dik durun. Öne doğru eğilmeyin. Omuzlarınız rahat, kollarınız yanda kapalı, dirsekler 90 derece bükülü, bel desteklenmiş durumda, ayaklar yere tam temasta olmalıdır.

Doğru Şekilde Oturmak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Mustafa Destici dedi ki:

    Ayakkabılar moda ve mimarinin doğru şekilde kombinlenmesidir. Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

  2. Avatar İkinci Bar Filozofu dedi ki:

    Yaratıcı imgelemin ve becerinin açığa çıkmasında kültürel ortam; merkezi bir etkense eger.Ironik bir sekilde en doğru coğrafyadayiz bence. Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

Yorum Yaz