Boyun Fıtığı | Mavibayan.com

Boyun Fıtığı
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.117 kez görüntülendi

Boyun Fıtığı

Merhaba bayanlar! Herhalde birçok kişi boyun ağrılarından şikayetçi. Boyun ağrısı ya da boyun fıtığı kişinin hareketlerini kısıtlar. En basitinden karşıdan karşıya geçerken bile boynunuzu sağa sola döndüremezsiniz, bütün vücudunuzla dönmek zorunda kalırsınız. Basit gibi görünse bile bu boynu ağrıyan kişi için oldukça zahmetli bir iştir. Yalnız boyunda oluşan her ağrı boyun fıtığı ağrısı değildir. Farklı şeyler boyun ağrılarına neden olabilir. Boyun fıtığı ağrısı sadece boyun ağrısından ibaret değildir. Boyun fıtığı olan kişinin boynunda, kollarında, omuzlarında, sırtında ve kürek kemiklerinde ağrı olur. Bazen şiddetli kol ağrısı, kolda uyuşma, kuvvet kaybı ve felce doğru gidiş olabilir. Ancak felç gibi ağır şeyler fıtığın çok ilerlemiş halinde ortaya çıkar. Fıtığın bu kadar ilerlemesine izin verilmemesi gerekiyor.

Boyunda yedi tane omur kemiği vardır. Bunlardan birinci ve ikinci arasında disk yoktur, diğerlerinin arasında vardır. Diskin içinde yumuşak, dışında ise sertçe bir yapı bulunur. Yumuşak kısım dışarı çıkınca, arkadan kanalın içinden geçen omuriliğe ve yanlara ayrılan sinirlere baskı yapar. Bu durumda kollarda, omuzlarda, boyunda, sırtta ağrı oluşur. Bacaklara giden sinirler boyundan geçtiği için durumdan bacaklarda etkilenebilir.

Boyunda oluşan her ağrı boyun fıtığı değildir. Boyun fıtığı olması için kollara da vurması gerekir. Boyunda ve sırtta oluşan ağrılar boyun düzleşmesi ya da boyun tutulmasının habercisidir. Hastalığın boyun fıtığı olduğunu anlamanın en iyi yolu MR tetkikidir.

Boyun fıtığı henüz ilerlemedi ise cerrahi müdahale söz konusu değildir. Ameliyatlar hastalığın ilerleyen zamanlarında olur. Başta tedavide cerrahi dışı metotlara öncelik verilir.

  • Ağrı kesici ilaçlar
  • Adale gevşetici ilaçlar
  • Anti enflamatuar ilaçlar
  • İstirahat tedavisi
  • Fizik tedavi
  • Cerrahi tedavi

Eğer kolda uyuşma, felce doğru gidiş ve adalelerde erime varsa cerrahi tedavi gereklidir.

Boyun fıtığından korunmak için; stresten uzak durmak, en azından stresliyken ters bir hareket yapmamak gereklidir. Stresli ve gerginken çok ağır şeyler kaldırmaktan, yukarı doğru uzanmaktan, kolunuzu çok hareket ettirmekten, öne doğru eğilmekten kaçınmak gerekir. Boynu sürekli sıcak tutmak, kış aylarında atkısız dışarı çıkmamak gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz