Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir ? | Mavibayan.com

Boğaz Ağrısı
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
805 kez görüntülendi

Boğaz Ağrısı

Merhaba hanımlar! Boğaz ağrıları gerçekten çok kötü bir durumdur. Bazen kendiliğinden geçse de çoğu zaman geçmez. Eğer boğaz ağrınız varsa ve uzun bir süredir devam ediyorsa mutlaka bir doktora gitmenizi öneriyoruz. Lakin bizde bilinçlenme konusunda sizleri desteklemek istediğimiz için mavibayan.com ekibi olarak sizlere bu yazıyı hazırladık. Boğaz ağrıları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyen herkesin okuması gereken bir yazıdır. Boğaz ağrıları ile mücadelenizde sizlere fazlasıyla yardımı dokunabilir!

Boğaz ağrısı neden olur ? 

Boğaz ağrısının sebebi enfeksiyonlardır. Virüs ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar olabilir. Her ikisininde tedavisi farklıdır. Virüsler bir hafta gibi bir süre içinde kendi kendine geçerken, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanmak gerekebilir. Enfeksiyonlar haricinde birçok neden boğaz ağrısına sebep olabilir. Burundan, sinüslerden akan ya da akciğerden kaynaklanan akıntılar boğazda tahrişe yol açarak boğaz ağrısına sebep olabilir.

Boğaz ağrısı hangi hastalıkların belirtisi olabilir ? 

Boğaz ağrısının nedeni kronik faranjit olabilir. Kronik faranjit, boğaz tahrişi sonucu ortaya çıkan, boğazdaki mukozanın iltihabıdır. Bu hastalığın sebebi çok önemlidir, çünkü tedavinin sürecini ve sonucunu belirler. Eğer sigara içtiğinizden dolayıysa sigarayı bırakmadan tedaviden tam olarak bir sonuç alamazsınız.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir ? 

Eğer özellikli bir durum yoksa tedavide antiviral bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Bu tür durumlarda doktorlar boğazı rahatlatacak gargara ya da pastil gibi tedaviler uygular. Yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmelisiniz ve su tüketimini yüksek tutmalısınız. Bağışıklık sistemini desteklemek için vitamin kullanabilirsiniz. Tabi ki bunları yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Boğazı ağrıyan kişi evde ne yapabilir ?

Su tüketimini artırmalısınız. Sigara, kirli hava gibi boğazı tahriş edici nedenlerden uzak durmalısınız. Evde gargara, sprey ya da pastil kullanabilirsiniz. Tükettiğiniz içecek çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı. İçecekleri ılık içmelisiniz. Yutulması kolay olan yiyecekleri yemelisiniz. Uyuduğunuz ortam çok kuru bir havaya sahip olmamalı. Kalorifer peteğinin üzerine havlu konularak ya da sobanın üzerinde çaydanlık kaynatılarak havayı nemlendirmek mümkündür. Eğer alerjiniz var ise tozlu ev ortamından uzak durmalısınız. Kıyafetlerinizde kullandığınız kumaşlar ve malzemeler çok olmamalı ve uygun deterjan ile yıkanmalı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz