Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli ? | Mavibayan.com

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli ?
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.798 kez görüntülendi

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli ?

Merhabalar sevgili okurlarımız ve saygıdeğer ziyaretçilerimiz! Bu yazımızda sizlere “Anne-Çocuk” kategorisi altında bulunan ve en önemli sorulardan sayılabilecek bir konu hakkında çeşitli bilgiler sunacağız. Özellikle ilk kez doğum yapan bayanların en çok araştırdığı konulardan bir tanesi; hiç şüphesiz bebeğini ne zaman sütten kesmesi gerektiğidir. İnternet dünyasında bu konu ile alakalı çeşitli yazılar bulunsa dahi; biz Mavibayan.com ekibi olarak, sizlere en doğru bilgileri tek bir yazı altında toplamayı uygun gördük. Umarız ki yazımız sayesinde konu hakkında bilgilenir, aklınızdaki soru işaretlerini yok edersiniz.

Bebeğimi Sütten Ne Zaman Kesmeliyim ?

Çokça araştırılan bu konu hakkında, Uzman Gelişim Psikologu Deniz Özkılıç şunları söylüyor; “Emzirmeden kesme, hem bebek için hem anne için zor bir süreçtir. Emzirme sırasında bebeğin anne ile duygusal bağ kurduğu gibi anne de bebeği ile duygusal bir bağ kurar. Emzirme, anne için de rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkinlik haline gelir. Bu alışkanlığın kesilmesi, bebek için zor olduğu kadar anne için de zordur. Çoğu anne için bebeği sütten kesme kararı, alınması ve uygulanması çok zor bir karardır. Ne zaman ve nasıl sorusu önem kazanır.”

Bebek Kaç Aylıkken Sütten Kesilmeli ?

Sağlık ile ilgilenen insanların büyük bir çoğunluğu, sütten kesmek için uygun yaşın 2 olduğunu düşünüyorlar. Onlara karşın, gelişim uzmanları ise; ruh sağlığı bakımından olayı incelediklerinde 12 aya kadar emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Lakin tüm bunlara rağmen, annenin ve çocuğun bireysel özellikleri, psiko-sosyal ve fiziksel ihtiyaçları farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla sütten kesmek için doğru zamanın bebekten bebeğe ve anneden anneye değişiklik gösterdiğini özellikle belirtmek lazım. Bebeği sütten kesmek için; bebeğin huzursuz veya annenin stresli olduğu dönemler tercih edilmemelidir, zararlı olabilmektedir.

Bebeği Sütten Nasıl Kesmeli ?

Bebeği sütten kesme işlemi bir kerede olmamalıdır. Aşamalı bir şekilde azaltarak, sütten kesme işlemi uygulanmalıdır. Bebeği sütten kesmek için bir süreliğine farklı birinin bakımına vermek, çok büyük bir yanlıştır. Sütten kesme işlemine, ilk olarak gündüz öğünlerinde başlanmalıdır. Hatta öğle öğünü en uygun zaman olabilir.

Anne sütünden kesilmek istenen bebeğe, anne sütü yerine başka besinler konmaya ve ya bebeğin yaşına göre süt sağılıp biberondan içmesi sağlanabilir. Bu şekilde yavaş yavaş, aşama aşama diğer öğünlere yönelen bebek, sütten kesilebilir.

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Mustafa Coşkun dedi ki:

    yumuşacıktan da yumuşaktı, sütten de bembeyazdı elleri.. fakültede bebek olunca derslerin verdiği tüm ağırlığı atıyormuşsun be üzerinden ^.^ Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

Yorum Yaz