Baş Dönmesinin Nedenleri | Mavibayan.com

Baş Dönmesinin Nedenleri
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
756 kez görüntülendi

Baş Dönmesinin Nedenleri

Merhabalar sevgili okurlarımız ve çok saygıdeğer ziyaretçi dostlarımız! Bu yazımızda sizlere son yıllarda sıkça rastlanan durumlardan biri ile ilgili bilgilendirme yapacağız. Bilindiği üzere bilhassa bayanlarda baş dönmeleri çok sık gerçekleşmekte ve gerçekleştiği zaman kişilerde endişe yaratmaktadır. Baş dönmesinin sebepleri ile ilgili yazdığımız bu yazı da endişelerinizi bir nebze olsun azaltmak ve başınıza gelen bu olayla ilgili sizi bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Mavibayan.com ekibi olarak sağlığınız bizim için her daim önemlidir!

Bakıldığı vakit baş dönmesine neden olan üç temel etmen vardır. Bunlardan bir tanesi beyin sapı ve beyincik adı verilen denge sisteminin merkezini oluşturan yapıdır. Bu bölgede var olan rahatsızlıklar, baş dönmesi ve denge bozukluklarının meydana gelmesine sebep olmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; beyin sapında veya beyincikteki damarlarda var olan bir tıkanıklık veya bu bölgelerde yer alan kanamalar, birden bire ortaya çıkan şikayetlere yol açmaktadırlar. Bu bölgedeki tümörler veya yine bu bölgede yer alan sinir dokusunun yangısal hastalıkları, baş dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca iç kulak ile ilgili sorunlar da baş dönmesinin önemli sebeplerinden biri olabilmektedir. İç kulakta sıvı birikmesine sebep olan bazı rahatsızlıklar veya denge kanallarında kristallerin çıkmasından kaynaklanan bazı hastalıklar olabilir. Tüm bunlar baş dönmesine neden olan hastalıklar olduğu gibi içlerinde en sık rastlanan durumdur.

Çevresel Sinirlerin Hastalıkları

Baş dönmesine sebep olan son grup da, çevresel sinir rahatsızlıklarıdır. Bu rahatsızlıklarda daha çok denge bozukluğu ile karşılaşılmaktadır. Çevresel sinirler, denge hissini ve duyusunu beyinciğe ve beyin sapına taşıyan sinirler olduğundan denge bozukluğu rastlanan bir durumdur. Denge bozukluğu olduğu için de baş dönmesi bu tip rahatsızlıklarda görülmektedir.

Eğer siz de baş dönmesi yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Unutmayınız ki burada verilen bilgiler adı üzerinde sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Muayene aşaması sizler için çok ama çok önemlidir!

Baş Dönmesinin Nedenleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz