Ağlamanın Faydaları | Mavibayan.com

Ağlamanın Faydaları
Sponsor Bağlantı

6 yıl önce
1.140 kez görüntülendi

Ağlamanın Faydaları

Merhaba hanımlar! Sağlık için gülmenin etkisi büyük, güldüğü zaman insanlar kendilerini mutlu hissediyor. Birçok doktor uzun yaşamak için daha çok gülmeyi öneriyor. Eğer gülerseniz dahada güzel görünürsünüz, güveniniz yerinde olur. Zaten gülmek güzel bir şeydir. Sizde böyle güzel olan bir şeyden mahrum kalmayın ve bulduğunuz her fırsatta kocaman gülümseyin. Daha uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamak için gülmeye değer. Gülmek bu kadar yararlıyken bu durumun tam tersi olan ağlamak kötü bir şey gibi düşünebilirsiniz. Ama siz böyle düşünüyorsanız düşüncelerinizden sıyrılın. Çünkü ağlamakta gülmek kadar faydalı. İnsanlar sevinçten ya da üzüntüden olsun zaman zaman ağlarlar. Kadın ya da erkek gülmekte nasıl fark etmiyorsa ağlamakta da değişmez. Etrafınızda erkekler ağlamaz diye kendini kasan bir tanıdığınız varsa onu bu durumdan vazgeçirin. Çünkü eğer ağlamıyorsa ona birçok zararı oluyor demektir.

Endorfin

Endorfin insana neşe veren bir hormondur ve mutluluk hormonlarından bir tanesi olarak bilinir. Ağlamak endorfin salgılanmasına neden olur. Endorfin neşe verdiği gibi ağrıların azalmasına da sebep olur. Herhalde küçükken düşüp canı acıyan çocukların ağladıktan sonra acılarının geçmesi bu nedenle açıklanıyor.

Duyguları Dışa Vurur

Psikologların nasıl çalıştığını düşünün. Hastalarının sürekli anlatmasını sağlarlar, duygularını ifade etmesini, içini dökmesini isterler. Kişi kendisini üzen bir şeyi anlatmazsa yani içinde biriktirirse bir süre sonra patlar ve bu durum psikolojik sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Ağlamakta anlatmak gibi bir şeydir. Duyguların insanın içinde birikmesini engeller. Ağlamaktan korkmayın.

Ruh Sağlığı

Üzgünken hatta mutluluk sonrası gelen ağlamanın ruh sağlığına pozitif yönde etkisi vardır. Sizde kendinizi asla ağlamamak için sıkmayın. Duygusal bir film izliyorsanız ve ağlamak geldiyse içinizden utanmayın ağlayın mesela.

Ağlamak Sakinleşir

Ağlamak sakinleştirici etki yapan bir ilaç gibidir. En doğal ve en etkili sakinleştirici ilaç. İnsanlar genelde ağladıktan sonra uyumak isterler. Çünkü sakinleştirici vücuda girmiştir ve insanlar kendilerini halsiz hisseder.

Gözleri Temizler 

Vücudumuz bir çok zararlı toksini ve kimyasalları gözyaşları sayesinde atar. Ayrıca gözyaşı gözleri bakterilerden arındırıp temizler.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Murat dedi ki:

    Ağlamanın sağlığa faydaları. Ayrıca yazı mükemmel kaliteli bir yazı, tüm ekip olarak ellerinize sağlık.

Yorum Yaz