20 Yaş dişi nedir? | Mavibayan.com

20 Yaş dişi nedir?
Sponsor Bağlantı

3 yıl önce
1.034 kez görüntülendi

20 Yaş dişi nedir?

20 Yaş dişi nedir?

20 yaş dişi ağızımızın içinde en son oluşan, oluşumu en uzun süren ve 3.büyük azı dişi diye de nitelendirilen dişlerdir. Dişlerimizin en arka sırasında yer alırlar. Genel bağlamda 17 ila 25 yaşları arasında oluşum gösterirler. 20’li yaşlar içerisinde ağızda görülmeye başlandığı için bu isimle anılırlar.

20-yas

Üst ve alt çenelerde ikişer tane olmak üzere toplamda 4 adet yirmi yaş dişi bulunmaktadır. Diğer azı dişlerinde olduğu gibi yirmi yaş dişlerinin de vücuttaki fonksiyonları öğütmektir. Bu yüzden ağız içinde görülen bütün 20 yaş dişlerini çekmek sakıncalı bir hal alabilir.

20-yas-disi

Yirmi yaş dişlerinin çekim işleminden sonra hafif bir şişme ve çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Şişme durumunun önüne geçmek için mutlaka soğuk tampon uygulaması yapılması gerekmektedir. Çekimden sonraki ilk 24 saat gargara, çalkalama ve tükürme işlemleri yapılmamasına dikkat etmek faydalı olacaktır. Ayrıca ilk 48 içinde sigara ve alkol tüketimi kesin suretle durdurulmalıdır. Çekim günü, dişin çekildiği bölge fırçalanmamalıdır ve ufak tanecikli yiyeceklerden, dişin çekildiği kısma kaçabilecek gıdalardan kaçınılmalıdır. Çekimden sonra ağrı yaşamanız durumunda aspirin hariç herhangi bir ağrı kesiciden faydalanmak mümkündür. Bunların dışında yüksek yastıkla uyumak önerilen bir diğer noktadır. Şişmeyi engellemek amacı ile ilk 48 saat çok sıcak yiyeceklerden kaçınılması yine sizin faydanıza olacaktır.

yirmi-yas-disi

20 yaş dişlerine çekilme işleminin uygulanmasının en büyük nedeni, en son gelişen dişler oldukları için gömülü kalıyor olmalarıdır.

20 Yaş dişi nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz